خودروهای لاکچری چگونه می‌توانند قاتل کودکان شوند؟

انتشار: 12 روز پیش
تاریخ: 01:46:01 1400/1/20
بازدید: 1
×

«وقتی سوار ماشین شدیم، مثل همیشه از سقف بیرون رفت. تو اتوبان بودیم که یهو ترافیک شد و شوهرم پاشو گذاشت رو ترمز. پسرم با قفسه سینه خورد به لبه سان‌روف. دکترا گفتن استخوان جناق سینه‌ش شکسته و ریه شو پاره کرده و نتونستن براش کاری کنن. پسر نازنینم از دست رفت.»

سه سال از آن روزِ تلخ گذشته است. با این حال هنوز هم وقتی به یاد می‌آورد، گریه امانش نمی‌دهد: «همیشه دوست داشت از سان‌روف بیرون بره و هر وقت یه ماشین می‌دید که بچه‌ای از سقفش بیرونه، گریه می‌کرد و می‌گفت چرا ما یه ماشین اینجوری نداریم؟ اصلا به خاطر همین ماشینمونو عوض کردیم و یه سان‌روف دار خریدیم اما کاش این کارو نمی‌کردیم. ای کاش ما پدر و مادرا تن به همه خواسته‌های بچه‌هامون ندیم.»
تمایل کودکان به بیرون‌رفتن از پنجره یا سقف خودروی در حال حرکت موضوع تازه‌ای نیست و در فصل گرما بیشتر هم می‌شود؛ رفتارهایی که کودکان با دیدن آن تمایل به انجام دارند. به گفته سرهنگ ولی خسروی - کارشناس ترافیک - طبق مطالعاتی که به صورت اختصاصی روی رفتار ترافیکی کودکان در محیط‌های ترافیکی انجام شده است، پاسخ به فشار همسالان و دوستان تاثیر مهمی در گرایش کودکان به رفتارهای ترافیکی خوب یا بد دارد. رفتار کودکان در محیط‌های ترافیکی، تحت تاثیر دوستان و اطرافیان است. این مسئله برای کودکان بسیار مهم است و هنگامی که کودک می‌بیند همسالان خود از سان‌روف خودرو بیرون آمده‌اند همان رفتار را انجام می‌دهد.
گرچه میل انسان به داشتن بهترین وسایل زندگی و ابزار کار، بدیهی است و بالطبع ایرانیان هم به دنبال بهترین وسایل برای زندگی هستند. اما سان‌روف‌ها چه کاربردی دارند و چرا افراد تمایل به داشتن ماشین شاسی‌بلند یا دارای سان‌روف هستند؟
بنا بر ادعای برخی نمایشگاه‌داران ماشین، مشتریان و متقاضیان خرید خودرو توجه ویژه‌ای به آپشن سان‌روف دارند که یکی از مهم‌ترین دلایل آن زیبایی خودرو، استفاده از هوای تازه در ماشین و تمایل کودکان خانواده برای بالا رفتن از آن است.
در واقع سان‌روف، پنلی شیشه‌ای، فلزی یا پارچه‌ای است که در سقف خودرو قرار می‌گیرد و ورود نور و جریان هوا به داخل کابین را آسان می‌کند. به وسیله سان‌روف می‌توان میزان نور و هوای ورودی به کابین را تغییر داد. سانروف‌ها به صورت دستی، خودکار یا الکترونیکی قابل تنظیم و باز و بسته شدن هستند.
سرهنگ‌دوم ولی خسروی - مدرس دانشگاه - معتقد است: «سان‌روف یکی از گزینه‌های جذاب و جزء امکانات استاندارد خودروهای وارداتی محسوب می‌شود و چندین سال است که روی خودروهای تولید داخل کشورمان هم نصب می‌شود. در واقع سان‌روف یک قطعه متحرک در سقف خودرو است که برای جذب نور و ورود جریان هوا به داخل کابین خودرو تعبیه شده و راننده یا سرنشینان خودرو می‌توانند آن را بسته نگه دارند یا اینکه با توجه به نیازشان به نور یا هوا، آن را باز و به دلخواه تنظیم کنند. البته سان‌روف‌ها قابلیت‌های دیگری هم دارند که از جمله آنها می‌توان به فضای باز بیشتر، راه فرار اضطراری، لذت‌بردن از تابش نور خورشید در روز یا زیبایی آسمان در شب و دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ای اشاره کرد.»
اما خودروهای سان‌روف دار تا چه اندازه با فرهنگ ترافیکی کشور ما همخوانی دارند؟ خسروی در این‌باره به ایسنا می‌گوید: «درست نیست که بگوییم استفاده از خودروهای دارای سان‌روف با فرهنگ رانندگی در کشور ما همخوانی ندارند. سان‌روف یکی از امکانات خودرو است و انتظار می‌رود از این قطعه به شکل صحیح استفاده شود و باید به این واقعیت اعتراف کرد که عدم استفاده صحیح از این قطعه می‌تواند ایمنی راننده و سرنشینان را به خطر بیندازد. کودکان تمایل دارند هنگام حرکت خودرو از سان‌روف بیرون بیایند اما ممکن است این عمل جان آنان را به خطر بیندازد. در اثر ترمزهای ناگهانی و در تصادفات جلو به عقب یا عقب به جلو که یک طرف درگیر در تصادف، خودرویی باشد که کودک از سان‌روف آن بیرون آمده است، می‌تواند منجر به پرتاب‌شدن کودک به بیرون از خودرو شود و اگر پرت هم نشود، قطعاً به گردن، قفسه سینه، ستون فقرات، سر یا صورت کودک آسیب وارد می‌شود. همچنین در صورت واژگونی خودرو، استفاده از سان‌روف به قیمت از دست‌دادن جان یا معلولیت مادام‌العمر کودکان تمام خواهد شد. از طرفی ماشین در حال حرکت می تواند موجب مشکلات تنفسی برای کودکانی شود که از سان‌روف بیرون می‌آیند زیرا مانع اکسیژن‌رسانی کافی به آنان می‌شود.»
به نظر می‌رسد آماری از قربانیان استفاده نادرست از سان‌روف خودروها وجود ندارد. این موضوع را سرهنگ‌ خسروی هم تایید می‌کند: «چون اطلاعات مربوط به آسیب‌دیدگان ناشی از این موضوع به عنوان علت آسیب در هیچ جایی ثبت و ضبط نمی‌شود و تمرکز روی علل تصادف‌هاست، بنابراین آماری هم در این خصوص وجود ندارد. به طور کلی بیرون‌آوردن تمام یا قسمتی از بدن کودکان از سان‌روف خودرو، جزء رفتارهای پُرخطر است.»
اما رفتار صحیح خانواده و والدین در این زمینه باید چگونه باشد؟ این مدرس دانشگاه در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «مسلماً رفتار پدر و مادر به عنوان افرادی که آموزش‌دهنده‌اند، نقش موثری دارد. افراد جامعه بویژه کودکان و نوجوانان از دو طریق با فرهنگ ترافیک آشنا می‌شوند؛ یکی از طریق خواندن و کسب اطلاع یا شناخت هنجارهای قانونی راهنمایی و رانندگی و آموزش‌های لازم در مهدهای کودک و مدارس و دیگری مشاهده رفتارهای اعضای خانواده و خویشاوندان و برخورد آنان. هر چه رفتار و کردارهای ترافیکی خانواده‌ کودک با هنجارهای قانونی (آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی) منطبق‌تر یا نزدیک‌تر باشد، رفتار کودکان هم قانون‌مدارتر خواهد بود. به این ترتیب، خانواده در انتقال عناصر فرهنگی و منطبق‌کردن الگوهای رفتاری با هنجارهای قانونی، به عنوان اولین نهادی که به آموزش فرزندان می‌پردازد، اهمیت بسزایی دارد. سان‌روف هم ازاین قاعده مستثنی نیست؛ چرا که خود خانواده‌ها از روی ناآگاهی از عواقب آن، در دامن‌زدن به استفاده ناصحیح کودکان از سان‌روف نقش دارند.»
او درباره اینکه مداخله مردم در این زمینه تا چه اندازه صحیح است، توضیح می‌دهد: «مشارکت مردم در تذکر به رفتارهای ناهنجار ترافیکی همیشه کارساز بوده که اثر آن در طرح بازرسان نامحسوس ترافیک متجلی شده و برای همگان آشکار است. با توجه به اینکه بیرون‌آوردن هر یک از اعضای بدن خود از وسیله نقلیه در حال حرکت توسط راننده یا سرنشینان خودرو (به جز موارد مندرج در مقررات توسط راننده) تخلف محسوب می‌شود، ماموران راهور برای پیشگیری از بروز حوادث جبران‌ناپذیر در این زمینه، در صورت رویت می‌توانند متخلفان را جریمه کنند. آموزش نحوه استفاده صحیح از سان‌روف و توصیه‌های پلیس در هنگام مشاهده این رفتار پُرخطر هم از اقدامات پیشگیرانه است که می‌تواند از این معضل جلوگیری کند و همچنین توصیه پلیس به موتورسواران و وسایل نقلیه اطراف خودروهای سان‌روف دار و حامل کودک برای رعایت بیشتر مقررات می‌تواند کارساز باشد.»
با این وجود به نظر می‌آید در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد زیرا تا کنون برای بیرون‌آمدن کودک از سان‌روف جریمه‌ای در نظر گرفته نشده است.
گفته می‌شود در اوایل دهه 1920 میلادی، برخی خودروها تنها دارای سقف آهنی در قسمت عقب بودند و معمولا صاحبان این خودروها افراد متمولی بودند که قصد فخرفروشی داشتند و می‌خواستند برخورداری‌شان از راننده شخصی را به رخ دیگران بکشند. به همین دلیل هم رانندگان این ماشین‌ها که در خدمت افراد ثروتمند بودند یونیفرم‌های خاص و شیکی تنشان می‌کردند. در دهه 1920 میلادی سقف‌های فلزی که بخشی از آن قابل حرکت بود، اختراع شدند و 10 سال بعد یک گروه خودروسازی در انگلستان از یک سان‌روف فلزی متحرک با قطعات شیشه‌ای رونمایی کرد تا اینکه در سال 1934 اولین سقف شیشه‌ای در خودروها مورد استفاده قرار گرفت.
شما هم می‌توانید مشاهده‌ها و تجربه‌های خود از «عادت‌های بد» را با ایسنا به اشتراک بگذارید تا به آنها بپردازیم.
انتهای پیام

مشابه در گوگل
به اشتراک بگذارید
مشابه
3 ساعت پیش
لایحه ضد اوپک در کنگره آمریکا دوباره به جریان افتاد

لایحه ضد اوپک در کنگره آمریکا دوباره به جریان افتاد

کمیته قضایی کنگره آمریکا لایحه ای را تصویب کرد که اجازه می‌دهد اوپک و کشورهایی که با این گروه همکاری می کنند به دلیل بالا بردن مصنوعی قیمتهای نفت، هدف پیگرد قرار گیرند اما معلوم نیست کنگره چنین قانونی را بررسی خواهد کرد.

3 ساعت پیش
کمبود مرغ فعلی، ناشی از کاهش جوجه‌ریزی اسفند / دلسردی مرغداران با اعمال قیمت دستوری

کمبود مرغ فعلی، ناشی از کاهش جوجه‌ریزی اسفند / دلسردی مرغداران با اعمال قیمت دستوری

مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان گفت: مرغ‌های موجود در بازار امروز حاصل جوجه‌ریزی‌های اسفندماه است؛ در جوجه‌ریزی‌های اسفندماه کاهش ٢٠ درصدی به وجود آمد که نتیجه این کاهش، کم شدن میزان تولید در بازار شده است.

3 ساعت پیش
شکست مایکروسافت در خرید یک پیام رسان محبوب

شکست مایکروسافت در خرید یک پیام رسان محبوب

پلتفرم پیام رسانی دیسکورد مذاکرات فروش با مایکروسافت را خاتمه داد و قصد دارد به رشد کسب و کار خود به عنوان یک شرکت مستقل متمرکز شود.

3 ساعت پیش
رونمایی جدیدترین محصولات تبلت و رایانه اپل+تصاویر

رونمایی جدیدترین محصولات تبلت و رایانه اپل+تصاویر

اپل در نخستین رویداد مجازی ویژه امسال که در مقر این شرکت در کوپرتینوی کالیفرنیا برگزار شد، جدیدترین مدلهای آی پد پرو و آی مک و محصولات جدید دیگر این شرکت را رونمایی کرد.

5 ساعت پیش
راه حل کارشناسی برای احیای بورس

راه حل کارشناسی برای احیای بورس

درحالی که دامنه روزهای چراغ قرمز بازار سرمایه به سال جدید هم کشیده شده است، یک کارشناس ارشد بازار سرمایه، با بیان اینکه مجموع سود خالص شرکت های بورسی و فرابورسی در پایان سال مالی ۱۳۹۹ در حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: هرچند با توجه به اعتماد از دست رفته و شرایط بازار

5 ساعت پیش
سقوط آزاد بورس های جهان

سقوط آزاد بورس های جهان

شاخص های مهم بورسی جهان به ویژه در اروپا شدیدا ریزش کردند.

5 ساعت پیش
خیز دوباره دلار در معاملات جهانی

خیز دوباره دلار در معاملات جهانی

دلار بر خلاف انتظار برخی معامله گران موفق به حفظ کانال ۹۱ واحدی شد.

5 ساعت پیش
ارزهای دیجیتالی دوباره بلند شدند

ارزهای دیجیتالی دوباره بلند شدند

پس از دو روز سخت، ارزش بیشتر ارزهای دیجیتالی مجددا صعودی شد.

5 ساعت پیش
جزییات و ویژگی‌های سومین مرز ایران و پاکستان

جزییات و ویژگی‌های سومین مرز ایران و پاکستان

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در پی افتتاح سومین مرز بین ایران و پاکستان، ویژگی‌ها و جزییات آن را تشریح کرد.

6 ساعت پیش
بحران آب به تهران نزدیک شد/ کاهش 41 درصدی بارش‌ها

بحران آب به تهران نزدیک شد/ کاهش 41 درصدی بارش‌ها

مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲۳۵ میلی متر بارندگی در حوزه عملکرد استان تهران به ثبت رسیده که این میزان بارش در مدت مشابه سال آبی گذشته ۴۰۱ میلی متر بوده و اکنون استان تهران با کاهش ۴۱ درصدی بارش ها مواجه ا

آگهی‌های ویژه

طراحی سایت

طراحی سایت

مدیر سایت
کرج
قیمت: توافقی

دستگاه اتوماتیک رابیتس

دستگاه اتوماتیک رابیتس

امید ناصر نژاد
آمل
قیمت: 375,000,000 تومان

کتاب نت فارسی آهنگهای ایرانی

کتاب نت فارسی آهنگهای ایرانی

احمدیان پور
تهران
قیمت: 89,000 تومان

چراغ دکل خورشیدی 55 ال ای دی تیپ S

چراغ دکل خورشیدی 55 ال ای دی تیپ S

توسعه انرژی خورشیدی آسیا سولار
تهران
قیمت: توافقی

تولید کننده انواع تور

تولید کننده انواع تور

علیرضا محمدی شجاع
تهران
قیمت: توافقی

اجرای یک روزه بلکا بدون بو و کثیف کاری

اجرای یک روزه بلکا بدون بو و کثیف کاری

Moharram Shafizadeh
تهران
قیمت: توافقی

سینی مش (سبد کابل) 200*60 میلیمترگالوانیزه گرم

سینی مش (سبد کابل) 200*60 میلیمترگالوانیزه گرم

فناوری برق تیوان
تهران
قیمت: توافقی

نوار پانچی گالوانیزه CA

نوار پانچی گالوانیزه CA

فناوری برق تیوان
تهران
قیمت: توافقی

نمایشگاه ایران سبز

نمایشگاه ایران سبز

شرکت خزراوراسیا
تهران
قیمت: توافقی

دستگاه آراف فرکشنال سوزنی Secret RF Fractional

دستگاه آراف فرکشنال سوزنی Secret RF Fractional

پیشرو طب پرشیا - pishro teb pe
تهران
قیمت: توافقی

دستگاه لیزر فراکشنال Fractional Co2 FRAXIS

دستگاه لیزر فراکشنال Fractional Co2 FRAXIS

پیشرو طب پرشیا - pishro teb pe
تهران
قیمت: توافقی

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید:

Mellat Bank

نیازمندی های ایرانیان مقیم ترکیه + نیازمندیهای همشهری + نیازمندیهای روزنامه همشهری + نیازمندیهای تبریز + نیازمندی های استانبول + نیازمندیهای ایرانیان انگلستان + نیازمندیهای تورنتو + نیازمندیهای لندن + نیازمندیهای ایرانیان تورنتو + نیازمندیهای تورنتو تلگرام آگهی رایگان + آگهی رایگان دیوار + آگهی رایگان همشهری + آگهی رایگان در شیپور + آگهی رایگان نیازمندیها + آگهی رایگان ایستگاه + آگهی رایگان استخدام + آگهی رایگان ملک + آگهی رایگان خودرو + آگهی رایگان دیوار تهران بازار مجازی + بازار مجازی موبایل + بازار مجازی شهرضا + بازار مجازی بورس + بازار مجازی کتاب + بازار مجازی باسلام + بازار مجازی کتاب تهران + بازار مجازی چیست + بازار مجازی بورس تهران + بازار مجازی بورس ایران