رویایی که محقق نشد

انتشار: 11 روز پیش
تاریخ: 02:18:02 1400/1/20
بازدید: 1
×

با خواندن رمان «باباگوریو» در دوره دانشجویی، رویایش این بوده که رمان‌نویسی مانند بالزاک شود و بگوید «تهران اینک من و تو»!

عبدالعلی دستغیب متولد سال 1310 در شیراز، نویسنده، ‌مترجم و منتقد ادبی در گفت‌وگو با ایسنا درباره کتاب‌هایی که می‌خواند، کتاب‌هایی که دوست داشته و کتابی به قول خودش با سختی خوانده، می‌گوید.
متن این گفت‌وگو در پی می‌آید:
آخرین کتابی که مطالعه کرده‌اید، کدام کتاب بوده است؟
من چند کتاب را با هم می‌خوانم، از یک کتاب 10 صفحه می‌خوانم و 10 صفحه هم از کتاب دیگری.
یکی از کتاب‌هایی که اخیرا خواندم «زیر نگاه پدر» نوشته مهرماه فرمانفرمائیان بود؛ او دختر شاهزاده فرمانفرما یکی از بزرگان قاجار بوده و تا دوره رضاشاه صاحب نفوذ بوده است.خانم مهرماه در این کتاب شرح‌حالی از پدرش و خودش می‌نویسد. چند نکته در کتاب «زیر نگاه پدر» جالب است؛ یکی این‌که شاهزاده فرمانفرا32 فرزند داشته و بهتربیت آن‌ها رسیدگی می‌کرده است. یکی از فرزندانش که خیلی معروف است، فیروز میرزا نصرت‌الدوله است که وزیر کشور زمان رضاشاه بوده و بعد هم به دستور رضاشاه در سال1316 به قتل می‌رسد. دختر بزرگ شاهزاده فرمانفرما هم مریم فیروز است که بعدا زن مهندس کیانوری، از سران حزب توده می‌شود. خود مهرماه هم با سفیر ایران در آلمان ازدواج می‌کند و تا مدت‌ها خارج بوده است. موضوع دیگر، چگونگی مسائلاندرونی اعیان ایران در صد سال گذشته است،این‌که چطور ازدواج می‌کردند، بچه‌ها معلم سرخانه داشتند، زن‌های متعدد شاهزاده فرمانفرما چه سلوکی داشتند، این‌که فرمانفرما تاکید داشته فرزندانش در خارج تحصیل کنند و اکثرا هم تحصیلات عالی داشتند، عده‌ای در دوره پهلوی به وزارت رسیدند و برخی هم ادیب از آب درآمدند. کتابی هست که از خواندنش پشیمان شده باشید و یا نصفه رها کرده باشید؟
من کتاب‌های زیادی خوانده‌ام ویادم نمی‌آید از کتابی به این صورت بدم آمده باشد. اما دو کتاب بود که به دشواری خواندم و علت این‌که ادامه دادم این بود که می‌خواستم درباره‌اشنقد بنویسم و اگر تمام نمی‌کردم نقد ناقص می‌ماند. یکی از این کتاب‌ها که برای40 سال پیش است رمان «شادکامان دره قره‌سو» نوشته علی‌محمد افغانی بود. موضوع این رمان این است که پسر معماری که می‌خواهد بر روی رودخانه قره‌سوی کرمانشاه پل ببندد، عاشق دختر خان کرمانشاه می‌شود و بدون رضایت خانواده‌ها ازدواج می‌کنند.چون کتاب «شوهر آهو خانم» افغانی گل کرده بود، پرویز شهریاری برای نشریه «راهنمای کتاب» از من خواست نقدی بر روی رمان «شادکامان دره قره‌سو» بنویسم. این رمان برخلاف«شوهر آهو خانم» که صحنه‌های جالبی دارد و تازگی داشت، داستانی زراعی با عبارت‌های انشایی و قدیمی و نخ‌نمابود و خواندش برایم به منزله صعود به هیمالیا بود و از طرف دیگر ناچار بودم تمامش کنم.خیلی با سختی آن کتاب را خواندم. یک مطایبه هم درباره «شوهر آهو خانم» بگویم. می‌گویند بدیع‌الزمان فروزانفر در مجلسی بوده، او مولوی‌شناس بود و کاری هم به شعر و داستان نو نداشت. خبرنگاری به خیال این‌که اواز رمان اطلاع دارد، به فرزانفر می‌گوید نظر خودتان را درباره «شوهر آهو خانم» بفرمایید.فروزانفر هم می‌گوید بروید از آهو خانم بپرسید چرا از من می‌پرسید؟!
چه کتابی را دوست داشتید که شما آن را می‌نوشتید و نام شما پای آن کتاب بود؟
من دوست داشتم کتاب‌هایی بنویسم که تازگی داشته باشد. اما کتابیکه در من تاثیر داشت «باباگوریو» نوشته بالزاک بود، زمانی که این کتاب راخواندم، شاید خوشایند هم نبود، با شخصیت اصلی این کتاب احساس نزدیکی کردم؛ شخصیت اصلی دانشجویی است که به پاریس می‌آید و وارد محافل اشرافی می‌شود و از طبقه پایین خود را بالا می‌کشد که به نوعی داستان بالزاک است، او در تپه مشرف پاریس ایستاده و این شهر را تماشا می‌کند و می‌گوید «ای پاریس اینک من و تو». من در یکی از عمارت‌های تهران بودم در سال 1338_1340،رمان هم می‌نوشتم، فکر کردم همین را می‌توانم به تهران بگویم، «تهران، اینک من و تو». و فکر می‌کردم اگر ادامه دهم بشوم بالزاک. اینآرزوی دوره جوانی بود.
همه ما گاه کتاب‌هایی داریم که در کتابخانه‌های‌مان در نوبت خوانده شدن هستند، کدام کتاب‌ها در کتابخانه شما چنین وضعیتی دارند؟
کتاب‌های من به آن‌صورت نظم ندارد؛ یک مرتبه کتاب‌هایم راهدیه کردم، حدود شش‌هزار جلد کتاب بود، آن‌ها هم کتابخانه‌ای تشکیل دادند. نفهمیدم چه شد آن‌جایی که کتابخانه من بود،کافه تریا شد و کتاب‌ها پخش و پلا شدند، دو مرتبه 10 سال طول کشید تا کتاب‌ها را به دست آوردم و به اندازه‌ای کتاب حمل کردم و با این سن هم به کتابخانه می‌روم و کتاب می‌آورم که تاندون هر دودستم از کار افتاده است. اما کتابی که الان در نظر دارم بخوانم کتاب‌های فلسفی و دوره آقای ژیژک است. دو تا از کتاب‌ها را برگ زدم اما گذاشتم ببینم آیا فرصت می‌کنم بخوانم یا نه.
دوست دارید کتاب‌هایی را بخوانید که شما را به لحاظ احساسی درگیر کند یا به لحاظ فکری؟
من کتاب‌های زیادی خوانده‌ام، شاید چندهزار رمان خوانده باشم.در بین کتاب‌هایی که می‌خوانم همه چیز هست. با توجه به این‌که اقتضای سن من کتاب خواندن نیست، الان در اطراف من کتابی از ایرج پزشکزاد است که در پاریس چاپ شده با عنوان «حافظ ناشنیده پند»، خاطرات مهرماه فرمانفرمائیان هم هست،در عین حال کتابی از هایدگر را می‌خوانم که درباره بنیاد بودن صحبت می‌کند و مشغله بعدی مننوشتن کتابی درباره سعدی است که با همکاری یکی از دوستان تهیه می‌کنیم و برای این کار کتاب‌هایی ازدکتر یوسفی و فروغی و دیگران را می‌خوانم، چهار تا غزل می‌خوانم و مقداری از بوستان و مقداری از گلستان. ببینید این‌ها چقدر از هم فاصله دارند.البته «کار نیکو کردن از پر کردن است»، همین که کتاب را دستم بگیرم می‌فهمم به درد من می‌خورد یا نه. همین اواخر کتاب‌های باستانی پاریزی را می‌خواندم؛ در تهران که بودیم و در مجله «راهنمای کتاب»، ایشان را هر هفته می‌دیدم، همان موقع چون شخصیت جالبی داشت، طنزگو و خندان بود، از او خوشم می‌آمد، مقالاتش را خوانده بودم اما کتاب‌هایشرا نه، تا این‌که یکی از دوستان «از صفر تا پیاز» او را داد، دو ‌سه روزه هم خواندم و بعد رفتم دنبال کتاب‌های دیگرش. آن‌چه او نوشته تاریخ نیست؛به او می‌گفتند شاعر تاریخ، او مبدع علمرفتار و آداب‌شناسی در ایران است. 50 جلد از کتاب‌های او را تهیه کرده و خواندم. اما مشغله عمده من رمان و کتاب‌های فلسفی است. البته در دهه 40 بیشتر به شعر علاقه‌مند بودم.الان دیگر شعر برایم جاذبه ندارد. رمان و کتاب‌های فلسفی برایم جذاب‌تر است. این را هم بگویم از دهه 80تا الان یعنیدر 20 سال اخیر، تعداد کتاب‌های فلسفی کهتوسط مترجمان جوان تهیه شده، درباره هایدگر و دلوز و دیگر فیلسوفان پست‌مدرن فوق‌العاده است و من تعجب می‌کنم. چون با این‌ها آشنا نبودم و در هشت سال اخیر آشنا شده‌ام. فوق‌العاده است و احساس می‌کنم یک نهضت بزرگ فلسفی در ایران در حال شکل گرفتن است و این‌ها طلیعه ما هستند. «سیر حکمت در اروپا» و ترجمه‌های نجف دریابندری و عزت‌الله فولادوند کهنه و خسته‌کننده شده است. «تاریخ فلسفه غرب» با وجود این‌که کتاب خواندنی و جالبی است، دیگر قدیمی شده و کتاب‌هایی که درباره فلاسفه جدیدچاپ می‌شود، فوق‌العاده و متنوع است.
کتابی که احساسات شما را بیشتر از بقیه برانگیخته، کدام کتاب بوده است؟
خیلی زیاد احساساتم را بروز نمی‌دهم و سعی می‌کنم چه در مواجهه با اشخاص و چه خواندن کتاب چندان ابراز احساسات نکنم اما چند مورد بود که متاثر شدم. یکی زمانی است در بینوایان که ژان والژان تحتتعقیب است و با خانواده تناردیه آشنا می‌شود و زمانی که کوزت به دستور خانم تناردیه می‌رود که آب بیاورد، ترسیدم. همچنین زمانی که فانتین موهای طلایی خودش را می‌برد و می‌فروشد واقعا گریه‌ام گرفت.
مورد دیگر هم درباره «سفرنامه گالیور» است، آن‌جایی که گذار گالیور به جزیره‌ای می‌افتد که ساکنانش همه اسب هستند،وقتی خواندم این برداشت را داشتم که این‌طوری اسب‌ها جامعه را اداره می‌کنند و من از انسانیت خود شرمسار شدم و تا چند روز درگیر بودم. به مطایبه هم علاقه دارمو فکر می‌کنم خودم اهل مطایبه باشم، کتابی که من را به خنده می‌اندازد کتاب «سرباز پاکدل» است که ایرج ‌پزشکزاد ترجمه کرده و صفحه‌ای نیست که شما بخوانید و خنده‌تان نگیرد. ترجمه‌اش هم خوب است. مطایباتمولوی و سعدی هم خنده‌آور است که نمونه‌ای را خدمت شما می‌گویم. شغالی وارد خم رنگرزی می‌شود و یک شبانه‌روز هم در خم رنگرزی می‌ماند و رنگ‌های متفاوت به خود می‌گیرد. زمانی که پیش شغال‌های دیگر می‌رود، آن‌ها او را نمی‌شناسند.می‌گوید من دوست شما هستم و به خود می‌گوید «من طاووس علیینشدم» یعنی طاووس بهشتی.مولانا متوجه شده خودنمایی در همه بشر هست اما به شغالی تشبیه کرده که وارد خم رنگرزی شده است.
بهترین کتابی که هدیه گرفتید یا دادیدکدام بوده است؟
یک روز استاد محمود هومن، استاد فلسفه ما دو کتابی را که نوشته و کمیاب بود با عنوان‌های «از زندگی چه می‌دانیم» و «زیست یا زندگی» به من هدیه کرد و هر وقت امضایش را می‌بینم خوشحال می‌شوم. من «زیست و زندگی» رااز کتابخانهدانشسرای عالی گرفته و آن را با خط خوش پاکنویس کرده بودم، حدود 200 صفحه بود. به او نشان دادم، از کتابخانه خود دو نسخه آورد و گفت دو نسخه بیشتر ندارم که یکی برای تو. همچنین کتاب‌هایی را که زنده‌یاد ابراهیمیونسیبه من می‌داد، نگه داشته‌ام. یکی «خیاط جادوشده» شالوم علیخم است که او نثر انگلیسی قرن 17را به زبان فارسی درآورده که شاهکار ترجمه است و روزی که کتاب درآمده بود هدیه داد و من 10 مرتبه آن را خواندم.از نظر ترجمه فارسی فوق‌العاده است و صفحه‌ای نیست که شما بخوانید و حالت احساسی به شما دست ندهد.
می‌خواهم در پایان بگویم در حال حاضر در جایگاهی نیستیم که کسانی مانند مولوی و فردوسی را به جهان بدهیم؛ ما از نظر صنعتی و آثار فکری چاره‌ای نداریم جز این‌که با تمدن مدرنیته همراه شویم. اما احساس می‌کنم در حال حاضر که با تمدن مدرنیته آشنا شده‌ایم اشتباهاتی صورت گرفته و آن این است که ما با زمینه‌های سنتی و زراعی مدرنیته را می‌فهمیم اعم از رمان و شعر و فلسفه و علم.برای مثال دموکراسی که تعریف روشنی از آن در ذهن نداریم.
انتهای پیام

مشابه در گوگل
به اشتراک بگذارید
مشابه
12 ثانیه پیش
اجکت نکرد تا هواپیمایش به روستا نخورد

اجکت نکرد تا هواپیمایش به روستا نخورد

شجاعت و شهادت در سرنوشت برخی آدم‌ها حک شده است. اگر در زمانه‌شان هم جنگی نباشد باز برای این افراد فرقی نمی‌کند و در هر جا و در هر سمتی که هستند وظیفه‌شان را به بهترین شکل انجام می‌دهند و از سخت‌ترین موقعیت‌ها شانه خالی نمی‌کنند.

32 دقیقه پیش
درس آموزش دفاعی نباید یک درس حاشیه‌ای تلقی شود

درس آموزش دفاعی نباید یک درس حاشیه‌ای تلقی شود

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: این موزه به عنوان موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ مدرن‌ترین موزه غرب آسیا است که با بهره گیری از هنر و تکنولوژی، ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده است تا موزه بتواند مباحث و مبانی اعتقادی و ارزشی دفاع مقدس را در

58 دقیقه پیش
انعقاد تفاهم نامه همکاری صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران و بانک توسعه تعاون

انعقاد تفاهم نامه همکاری صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران و بانک توسعه تعاون

تفاهم نامه همکاری صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران و بانک توسعه تعاون به امضای مدیران عامل این دو مجموعه رسید.

58 دقیقه پیش
پیام تسلیت اوحدی و حجت‌الاسلام شکری به مناسبت شهادت سردار حجازی

پیام تسلیت اوحدی و حجت‌الاسلام شکری به مناسبت شهادت سردار حجازی

معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران در پیام‌های جداگانه‌ای عروج مجاهد مخلص سردار سید محمدحسین زاده حجازی جانشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تسلیت گفتند.

2 ساعت پیش
حراج گرانترین اثر هنری آسیایی در کریستیز

حراج گرانترین اثر هنری آسیایی در کریستیز

حراجی کریستیز اعلام کرد قصد دارد تابلو نقاشی که بیشترین قیمت تقریبی یک اثر هنری آسیایی برای آن تعیین شده را به فروش بگذارد.

2 ساعت پیش
روایت نویسنده مسلمان از داستان‌های مشهور کودکان

روایت نویسنده مسلمان از داستان‌های مشهور کودکان

«راضیه حفیظه» نویسنده مسلمان بریتانیایی درباره این‌که چرا تصمیم گرفت نویسنده کتاب کودک شود سخن گفت.

3 ساعت پیش
ترجمه غزلیات کمال خجندی به آلمانی

ترجمه غزلیات کمال خجندی به آلمانی

کتاب «دفتر عشق»، دربرگیرنده منتخب غزلیات کمال خجندی، از عارفان و شاعران پارسی‌گوی به زبان آلمانی منتشر شد.

3 ساعت پیش
انتشار «تمرین‌های من با نیروی حال اکهارت تله»

انتشار «تمرین‌های من با نیروی حال اکهارت تله»

«تمرین‌های من با نیروهای حال اکهارت تله» منتشر شد.

3 ساعت پیش
چرا کارگردان همیشگی «بچه مهندس» را نساخت؟

چرا کارگردان همیشگی «بچه مهندس» را نساخت؟

تهیه کننده سریال «بچه مهندس» درباره علت همکاری نکردن با علی غفاری (کارگردان سه فصل اول سریال) در فصل چهارم این مجموعه، توضیحاتی را ارایه کرد.

3 ساعت پیش
رقابت «گورکن» در جشنواره‌ فیلم مریلند

رقابت «گورکن» در جشنواره‌ فیلم مریلند

فیلم سینمایی «گورکن» در «بیست و سومین جشنواره‌ فیلم مریلند آمریکا» به نمایش درمی‌آید.

آگهی‌های ویژه

طراحی سایت

طراحی سایت

مدیر سایت
کرج
قیمت: توافقی

کتاب نت فارسی آهنگهای ایرانی

کتاب نت فارسی آهنگهای ایرانی

احمدیان پور
تهران
قیمت: 89,000 تومان

دستگاه اتوماتیک رابیتس

دستگاه اتوماتیک رابیتس

امید ناصر نژاد
آمل
قیمت: 375,000,000 تومان

چراغ دکل خورشیدی 55 ال ای دی تیپ S

چراغ دکل خورشیدی 55 ال ای دی تیپ S

توسعه انرژی خورشیدی آسیا سولار
تهران
قیمت: توافقی

تولید کننده انواع تور

تولید کننده انواع تور

علیرضا محمدی شجاع
تهران
قیمت: توافقی

دستگاه آراف فرکشنال سوزنی Secret RF Fractional

دستگاه آراف فرکشنال سوزنی Secret RF Fractional

پیشرو طب پرشیا - pishro teb pe
تهران
قیمت: توافقی

دستگاه لیزر فراکشنال Fractional Co2 FRAXIS

دستگاه لیزر فراکشنال Fractional Co2 FRAXIS

پیشرو طب پرشیا - pishro teb pe
تهران
قیمت: توافقی

دستگاه لیزر دایود Diode Depilight Laser

دستگاه لیزر دایود Diode Depilight Laser

پیشرو طب پرشیا - pishro teb pe
تهران
قیمت: توافقی

دستگاه لیزر الکساندرایت Alexandrite Noblex

دستگاه لیزر الکساندرایت Alexandrite Noblex

پیشرو طب پرشیا - pishro teb pe
تهران
قیمت: توافقی

دستگاه لیزر دایود Diode Epilia RF

دستگاه لیزر دایود Diode Epilia RF

پیشرو طب پرشیا - pishro teb pe
تهران
قیمت: توافقی

دستگاه دایود لیزرVikini Diode Laser

دستگاه دایود لیزرVikini Diode Laser

پیشرو طب پرشیا - pishro teb pe
تهران
قیمت: توافقی

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید:

Mellat Bank

نیازمندی های ایرانیان مقیم ترکیه + نیازمندیهای همشهری + نیازمندیهای روزنامه همشهری + نیازمندیهای تبریز + نیازمندی های استانبول + نیازمندیهای ایرانیان انگلستان + نیازمندیهای تورنتو + نیازمندیهای لندن + نیازمندیهای ایرانیان تورنتو + نیازمندیهای تورنتو تلگرام آگهی رایگان + آگهی رایگان دیوار + آگهی رایگان همشهری + آگهی رایگان در شیپور + آگهی رایگان نیازمندیها + آگهی رایگان ایستگاه + آگهی رایگان استخدام + آگهی رایگان ملک + آگهی رایگان خودرو + آگهی رایگان دیوار تهران بازار مجازی + بازار مجازی موبایل + بازار مجازی شهرضا + بازار مجازی بورس + بازار مجازی کتاب + بازار مجازی باسلام + بازار مجازی کتاب تهران + بازار مجازی چیست + بازار مجازی بورس تهران + بازار مجازی بورس ایران