دشمنان نمی توانند از مسایل فقهی بخصوص استهلال علیه ما استفاده کنند

انتشار: 10 روز پیش
تاریخ: 02:34:02 1400/1/20
بازدید: 1
×

یک استاد فقه گفت: باید فرهنگ سازی شود و جامعه بداند که مسایل فقهی قابل دست اندازی نیست و قرار هم نیست که دعوایی پیش بیاید و دشمن سوءاستفاده کند.

نشست تخصصی بررسی رؤیت هلال ماه مبارک رمضان شامگاه پنجشنبه به همت موسسه موضوع شناسی فقهی و همکاری ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در سالن همایش های دبیرخانه انجمن های علمی حوزه علمیه قم برگزار شد.
در این نشست که در آستانه ماه مبارک و رمضان و در راستای تبیین مسایل مرتبط به استهلال و احکام مرتبط به این حوزه برگزار شد و با حضور اساتید حوزه و اعضای دفاتر مراجع عظام تقلید و با رعایت پروتکل های بهداشتی همراه بود، ‌ حجت الاسلام فلاح زاده از اساتید فقهی، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین فلاح زاده رئیس ستاد ترویج احکام دین و عضو بخش استفتائات دفتر رهبر معظم انقلاب و حجت الاسلام والمسلمین علیرضا موحد نژاد، عضو ستاد استهلال مقام معظم رهبری، به ارایه بحث پرداختند.
حجت الاسلام فلاح زاده در این نشست عنوان کرد: رؤیت مورد اتفاق همه نیست، یعنی اینکه آیا رویت با چشم مسلح است یا غیر مسلح؟ علاوه بر آن اگر در یک جایی هلال رؤیت شد آیا برای مردم همان منطقه کافی است یا برای مردم دیگر نیز کفایت می کند؟ حال اگر کفایت کرد آیا صرفا برای شهرها و بلاد نزدیک است یا با مکان هایی که اتحاد افق دارند کفایت می کند؟ بعضی هم نظر دارند که اگر در یک جا هلال رؤیت شد می توان بر آن اساس حکم به اول ماه کنند.
ایام خاصی که در ماه های قمری است که یک سری اعمال واجب چون روزه داری و حج یا بسیاری از اعمال مستحب است بر این اساس تنظیم می شود که اول و پایان ماه چه زمانی است؟ مجتهدان بسیاری داریم که همه مورد احترام هستند و فتوای آنها نیز چون بر اساس اصل عدالت و فقاهت صادر می شود محترم است و هر کسی باید به نظر مرجع خودش عمل کند و اینگونه نیست که در اعمال فردی بگوییم مجاز هستیم بر اساس نظر مرجع دیگری عمل کنیم.
در اعمال فردی چنانچه دو نفر به سفر بروند و مقلد دو مرجع متفاوت باشند، باید به نظر مرجع خود در شکسته یا کامل بودن نماز خود عمل کنند. هیچ کس نمی گوید که این دو باید متحد عمل کنند و وقتی یکی از آنها کامل و یکی شکسته می خواند، هیچ کس به دیگری اعتراض نمی کند زیرا برای او یک حجت به شمار می رود. این مسایل از اولیات مسایل فقهی است و بنا نیست که در این زمینه فردی را به دیگری ارجاع دهیم.
از این روی اینکه دنبال آن باشیم که اوایل ماه به خصوص ماه رمضان که دارای توجه بیشتری از سوی مردم است، بگوییم طبق یک نفر عمل کنیم درست نیست. ولی طبق رسالتی که موسسه موضوع شناسی فقهی دارد به دنبال آن هستیم که اگر تفاوت نظر وجود دارد و ملاک فتوای مجتهدان متفاوت باشد، عمل مقلدان هم متفاوت است هر کسی باید بر اساس نظر مرجع خود عمل کند و دشمنان نیز نتوانند از این گونه مسایل سوءاستفاده کنند. باید از تنش ها و بهانه جویی ها نیزکاسته شود.
درست است که نمی توانیم همه به یک نظر عمل کنند. مساله مهم اینجا است که فرهنگ سازی شود و جامعه بداند که مسایل فقهی قابل دست اندازی نیست و قرار هم نیست که دعوایی پیش بیاید و دشمن سوءاستفاده کند. جلسه ای هم برای ائمه جمعه برگزار شد و قرار شد آها به این روند کمک کند.
قرار شد که اگر چند اطلاعیه صادر شد و چنانچه مثل یکی از سالها یکی از بزرگان با یک تفاوت یک روزه نماز عید رسمی برگزار کنند این مسایل پیش نیاید و ضمن احترام به فتاوا و ملاک هایی که دارند در یک سری مسایل برای رعایت مصالح عالی اسلامی به یک روند مشترک برسند.
رهبری معظم هم به دنبال آگاه سازی مردم هستند. ایشان فرمودند: به نظر بنده اینکه بگوییم همه در یک روز عقیده به عید پیدا کنند، نشدنی است. بالاخره ممکن است فقیهی یافت شود که نظرش یک چیز دیگر باشد. ما نباید این اختلافات را خیلی بزرگ کنیم، ولی امسال مشاهده شد که ایشان نیز نظر دارند که کسی به دنبال آن نیست که
مراجع وعلما از مبانی فقهی خود دست بردارند ولی البته امسال مشاهده شد با اینکه برخی از علما نظرشان چیز دیگری بود هیچ کدام از آنها تظاهری به نظرات خود نکردند و این گونه نبود که چند نماز عید در روزهای مختلف اقامه شود. بزرگان ما انصافا مصالح و مبانی نظام را می بینند و به آن ملتزم هستند.
حسن فلاح زاده نیز در این نشست عنوان کرد: احکام اسلام تابع مبانی و اصول است نه تبعات، ولی اگر جایی بود که موجب وهن اسلام و یا مرجعیت و حوزه باشد باید به دنبال راهی بگردیم که این مسایل را به شکلی که با حفظ کلیت احکام در تضاد نباشد بیان کنیم.
مساله بلاتکلیفی در این مسایل مثل استهلال ممکن است، موجب سستی در اعتقاد دینی مردم به خصوص جوانان شود. بعضا ممکن است در یک مسجد شب قدر برپا شده است و در یک مسجد دیگر شب بعدی. این تغیر آسیب زا خواهد بود. همچنین در میان برخی متدینین مطرح است که اگر هر ماه قرار باشد این مشکلات پیش آید پس مجالس معنوی و مذهبی و عزاداری و نذورات در ایام خاصی چون عاشورا وتاسوعا و...چه می شود؟ از دیگر تبعات این مساله می توان به احساس عذاب وجدان نزد مومنین به حسب عدم انجام عمل دینی در وقت خود اشاره کرد.
نسبی انگاری در امر دین باعنایت به عدم آشنایی غالب مردم با تفاوت فقها در مبانی فقهی، القای ضعف مبانی، تغییر احکام و تردید در مستند بودن احکام، تبادر ناکارآمدی روحانیت در اداره امور به دلیل عدم حل مساله ساده ای مثل تعیین اول ماه، تلقی سیاسی بودن هلال در میان قشری از جامعه، ترجیح یابی الگوی کشورهایی مانند عربستان در ذهن عوام مردم و انتشار شایعات گسترده از جمله تبعات چندگانگی استهلال در بین عوام مردم است.
تبعات این مساله در بین طلاب و حوزه نیز شامل رواج خود اجتهادی در میان برخی از روحانیون دراین زمینه، افزایش قابل توجه انتقاد و اعتراض طلاب جوان علیه مراجع در فضای مجازی، اختلاف در برگزاری لیالی قدر و سایر مناسبت ها و سوء استفاده برخی برای ابراز وجود و... است.
آثار منفی این مساله در میان اهل سنت نیز شامل تمایل مناطق سنی نشین در رجوع به کشورهای همسایه به خصوص عربستان سعودی، تعطیلی و نیمه تعطیلی اغلب بازارها و اماکن تجاری مناطق سنی نشین در چند روز، قرینه یابی اهل سنت برای پیشبرد دیگر برنامه های خود بر سیاق تفاوت در رؤیت هلال است.
بهره برداری ضد انقلاب نیز از این مساله شامل مواردی چون حمله به روحانیت و مراجع و دروغگی در این زمینه، مستعد نمودن معاندان برای چالش سازی علیه مراجع و نظام و کشور، بهره برداری سوء جریان های معاند در راستای القای حکومتی شدن امر دین در جمهوری اسلامی و تلاش برای به سکوت کشاندن مراجع عظام و همچنین القای ناکارآمدی دین، برای اداره امور جامعه است. میدان داری جریان های ضد دین و تمسخر احکام و استنباطات دینی، بهره برداری از این موضوع به عنوان دلیل بر ناکارآمدی دین در عصر حاضر، ناکارآمدی دستگاه فقه از جمله تبعات این مساله است.
انتهای پیام

مشابه در گوگل
به اشتراک بگذارید
مشابه
25 دقیقه پیش
مروری بر دستاوردهای عملیات «کربلای 10»

مروری بر دستاوردهای عملیات «کربلای 10»

امروز سی‌ام فروردین ماه سالروز آغاز عملیات «کربلای ۱۰» است که در سال ۱۳۶۶ با هدف جابه‌جایی میدان جنگ از جبهه جنوب به شمال کشور طراحی شد. در این عملیات فرمانده توپخانه نیروی زمینی سپاه پاسداران به شهادت رسید.

25 دقیقه پیش
رمضان در اسارت و یک خاطره

رمضان در اسارت و یک خاطره

بعثی‌ها در اسارتگاه به هر اسیری دو تا سه نخ سیگار می‌دادند؛ من سیگارم را به بچه‌هایی که سیگار استعمال می‌کردند، می‌دادم تا وقت قرآن‌شان را بخرم یا برخی دیگر نصف نان خود را می‌دادند تا سهمیه و وقت قرآن دیگر اسرا را بخرند.

25 دقیقه پیش
اجرای «سکوت» بعد از 20 سال + صوت

اجرای «سکوت» بعد از 20 سال + صوت

قطعه موسیقی «سکوت» با آهنگسازی حسین بهروزی نیا بعد از گذشت ۲۰ سال، این بار با همکاری محسن غلامی اجرا و ضبط شده است.

55 دقیقه پیش
درگذشت پدر شهیدان «هدایت‌پور»

درگذشت پدر شهیدان «هدایت‌پور»

پدر شهیدان والامقام «سعید و سیما هدایت‌پور» از استان خوزستان در سن ۷۷ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست.

55 دقیقه پیش
تشییع پیکر یک شهید مدافع حرم در سوریه

تشییع پیکر یک شهید مدافع حرم در سوریه

پیکر شهید «سیدکاظم حسینی» از شهدای مدافع حرم لشکر فاطمیون استان قم تشییع و به خاک سپرده شد.

55 دقیقه پیش
«گودزیلا..» محبوب در دوران کرونا

«گودزیلا..» محبوب در دوران کرونا

فیلم سینمایی «گودزیلا در برابر کونگ» با رساندن مجموع فروش جهانی خود به مرز ۴۰۰ میلیون دلار، پرفروش ترین فیلم هالیوودی از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز نام گرفت.

1 ساعت پیش
مروری بر حواشی «گاندو» و رمضانی که باید شاد باشد

مروری بر حواشی «گاندو» و رمضانی که باید شاد باشد

دبیر شورای نظارت بر صداوسیما با تاکید بر لزوم مهندسی پیام در انتخاب برنامه های رمضانی، مطرح کرد که در ایام رمضان مردم دنبال معنویت هستند و می بایست که شادی، شادی معنوی باشد و حتما باید از تولید و پخش برنامه هایی که تلخ و سیاه است، جلوگیری شود.

1 ساعت پیش
«نان مقدس» جایزه ویژه جشنواره کره جنوبی را گرفت

«نان مقدس» جایزه ویژه جشنواره کره جنوبی را گرفت

مستند «نان مقدس» به کارگردانی زنده‌یاد رحیم ذبیحی و به تهیه‌کنندگی تورج اصلانی، جایزه ویژه هیئت داوران «جوان» بخش مسابقه ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوهستانی «اولجو» در کره جنوبی را دریافت کرد.

1 ساعت پیش
جراحت ناسور کرونا بر تن رنجور فرهنگ و هنر

جراحت ناسور کرونا بر تن رنجور فرهنگ و هنر

پاندمی کووید-۱۹ همه عرصه‌ها را تحت تاثیر قرار داد و بسیاری از فعالیت‌ها را با رکود و توقف مواجه کرد، طی بیش از یکسال گذشته، اقتصاد بیشترین آسیب را از این همه گیری دید؛ اما این آسیب در همه بخش‌ها یکسان نبود و به اعتقاد صاحب نظران در بخش‌هایی، بالا رفتن قیمت کالا یا خدمات، برای گرو

1 ساعت پیش
مطالبه خانه سینما از دولت برای یک تغییر پس از 27 سال

مطالبه خانه سینما از دولت برای یک تغییر پس از 27 سال

نایب رییس هیات مدیره خانه سینما ابراز امیدواری کرد، وضعیت بیمه پایه اعضای صنوف سینمایی پس از ۲۷ سال به عنوان یک مطالبه حداقلی از دولت فعلی، بهبود کیفیت پیدا کند.

آگهی‌های ویژه

طراحی سایت

طراحی سایت

مدیر سایت
کرج
قیمت: توافقی

کتاب نت فارسی آهنگهای ایرانی

کتاب نت فارسی آهنگهای ایرانی

احمدیان پور
تهران
قیمت: 89,000 تومان

دستگاه اتوماتیک رابیتس

دستگاه اتوماتیک رابیتس

امید ناصر نژاد
آمل
قیمت: 375,000,000 تومان

چراغ دکل خورشیدی 55 ال ای دی تیپ S

چراغ دکل خورشیدی 55 ال ای دی تیپ S

توسعه انرژی خورشیدی آسیا سولار
تهران
قیمت: توافقی

تولید کننده انواع تور

تولید کننده انواع تور

علیرضا محمدی شجاع
تهران
قیمت: توافقی

فولاد ابزار تند بر (High speed steel(HSS

فولاد ابزار تند بر (High speed steel(HSS

جواد دلاکان
تهران
قیمت: توافقی

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید:

Mellat Bank

نیازمندی های ایرانیان مقیم ترکیه + نیازمندیهای همشهری + نیازمندیهای روزنامه همشهری + نیازمندیهای تبریز + نیازمندی های استانبول + نیازمندیهای ایرانیان انگلستان + نیازمندیهای تورنتو + نیازمندیهای لندن + نیازمندیهای ایرانیان تورنتو + نیازمندیهای تورنتو تلگرام آگهی رایگان + آگهی رایگان دیوار + آگهی رایگان همشهری + آگهی رایگان در شیپور + آگهی رایگان نیازمندیها + آگهی رایگان ایستگاه + آگهی رایگان استخدام + آگهی رایگان ملک + آگهی رایگان خودرو + آگهی رایگان دیوار تهران بازار مجازی + بازار مجازی موبایل + بازار مجازی شهرضا + بازار مجازی بورس + بازار مجازی کتاب + بازار مجازی باسلام + بازار مجازی کتاب تهران + بازار مجازی چیست + بازار مجازی بورس تهران + بازار مجازی بورس ایران